Centrum wiedzy

Zdjęcie w artykule

Uwaga na potrawy smażone

W przypadku ciąży spożywanie tego typu dań może rzutować nie tylko na duży wzrost wagi u matki ,ale także predysponować organizm dziecka do poważnych kłopotów zdrowotnych w przyszłości, szczególnie do rozwoju takich chorób jak cukrzyca, choroby wątroby, trzustki, serca czy nowotwory.

Dania nasączone przepalonym tłuszczem, szczególnie panierowane należą do ciężkostrawnych, długo zalegają w przewodzie pokarmowym, podrażniają ściany żołądka, jelit, zmuszają woreczek żółciowy i trzustkę do sporego wysiłku, a także zubażają organizm w cenne wartości odżywcze. To, co z potraw smażonych przedostaje się do krwiobiegu wywołuje spore spustoszenie. Szczególnie cierpią wtedy wątroba i delikatne ściany naczyń krwionośnych.

Produkt smażony - w porównaniu do gotowanego - może zawierać nawet 100% kalorii więcej. W przypadku ciąży spożywanie tego typu dań może rzutować nie tylko na duży wzrost wagi u matki, ale także predysponować organizm dziecka do poważnych kłopotów zdrowotnych w przyszłości, szczególnie do rozwoju takich chorób jak cukrzyca, choroby wątroby, trzustki, serca czy nowotwory. W diecie kobiety ciężarnej należy przede wszystkim unikać smażenia na większej ilości tłuszczu. Oczywiście najlepsze byłyby potrawy gotowane czy duszone, ale jeżeli ma być to już danie smażone, to należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Podczas smażenia jak najbardziej powinno się ograniczać ilość używanego tłuszczu oraz zapobiegać miejscowemu przegrzewaniu i przypalaniu potraw. Mięso należy smażyć zawsze na niewielkiej ilości tłuszczu lub całkowicie bez jego obecności, przy pomocy odpowiednich patelni teflonowych. Procesowi smażenia powinno być poddawane tylko mięso wysokogatunkowe, o małej zawartości tkanki łącznej, ścięgien i powięzi, jak chuda wołowina, cielęcina, drób i ryby. Smażąc, produkt należy często przewracać, aby zapobiegać jego miejscowemu przypalaniu. Ponadto należy pamiętać, aby olej na patelni był dobrze rozgrzany, ale nie dymiący. Odpowiednia temperatura oleju hamuje przede wszystkim wytwarzanie wielu szkodliwych substancji, a także zapobiega zbytniej utracie witamin i składników mineralnych. Nie bez znaczenia jest także rodzaj używanego tłuszczu. Do smażenia najlepiej stosować tłuszcze, których rozkład następuje w dość wysokiej temperaturze. Spośród olejów roślinnych najbardziej przydatne w kuchni są te, które zawierają jednonienasycony kwas oleinowy, głównie oliwa z oliwek czy olej rzepakowy.

POKAŻ