RZS i niedoczynność tarczycy

Ocena:
0
Witam

moje pytanie brzmi: Jaką dietę powinna stosować osoba borykająca sie z reumatoidalnym zapaleniem stawów i niedoczynnością tarczycy?
Czy te 2 jednostki chorobowe występując razem eliminują nawazajem jakieś grupy produktów? Jak powinna się odzywiać taka osoba, niestety lekarz nie bardzo mi pomógł w tej kwestii?:(

Pozdrawiam

5 odpowiedzi

Ocena:
0
Tutaj znalazłem, jaka dieta komuś pomogła przy RZS:
http://www.zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?t=4207
Odpowiedz w tym wątku
Ocena:
0
Podstawą diety przy RZS powinno być przede wszystkim urozmaicenie jadłospisu, tak aby stworzyć dietę bogato odżywczą. Bardzo istotna jest odpowiednia podaż witamin A,C, selenu a przede wszystkim witaminy E. Składniki te warto podawać w formie dodatkowej suplementacji, gdyż możliwość zwiększenia ich podaży w formie naturalnych pokarmów może być trudna. Bez wątpienia czynnikiem potęgującym objawy mogą być tłuszcze zwierzęce a także oleje roślinne bogate w kwasy omega-6, jak np. olej słonecznikowy. Produkty takie jak mięso wieprzowe, wołowe, tłuste sery, wędliny powinny być stanowczo ograniczane. Wielu specjalistów poleca w takim przypadku bardziej dietę wegetariańską, ale niestety nie zawiera ona dostatecznej ilości białka, które w tym schorzeniu jest jednak ważne. Dlatego korzystnym składnikiem diety będą ryby, szczególnie tłuste które dodatkowo zawierają jeszcze inny niezwykle cenny składnik pomocny w tym schorzeniu - kwasy omega-3. Pozostałym źródłem białka powinny być chude produkty mleczne: twarogi, jogurt naturalny, kefir. Jak wynika z obserwacji niewskazane mogą być również niektóre warzywa i owoce jak pomidory, ziemniaki, pomarańcze, śliwki, rabarbar, szpinak. Otóż produkty te zaliczane są do grupy tzw. roślin psiankowatych, które zawierają pewną grupę alkaloidów mogących nasilać pewne niekorzystne objawy w chorobach autoimmunologicznych. Wiele badań wskazuje, że ograniczenie tych produktów w diecie osób dotkniętych RZS, przynosi niejednokrotnie znaczącą ulgę. Niewskazana jest także czekolada, kakao, cukier i słodycze. W ramach pomocy terapii, warto usprawnić także funkcję przewodu pokarmowego i utrzymanie odpowiedniej flory bakteryjnej. Pomocne w tym mogą być produkty zawierające więcej błonnika rozpuszczalnego a także probiotyki (można zakupić w aptece). Istnieją również pozytywne sygnały o korzystnym wpływie soku z aloesu a także herbaty z pokrzywy, która może łagodzić bóle i obrzęki. Bardzo istotne jest też niedopuszczanie do nadmiernego wzrostu wagi ciała, co znacząco obciąża stawy. Jeżeli występuje problem z wagą, to jej spadek musi być uwarunkowany ubytkiem tkanki tłuszczowej a nie mięśniowej! Dlatego należy się wystrzegać wszelkich modnych kuracji i diet odchudzających, które na ogół niszczą wszystko poza tłuszczem. Żywienie to nie koliduje w żaden sposób z dieta jaka zalecana jest przy niedoczynności tarczycy.

19.02.2012 22:41
Przyjmuję w poradniach:
Ostrów Wielkopolski
dr Dariusz Szukała
Dobry Dietetyk
Chciałem się spytać, co Pan sądzi o tej diecie na RZS?
http://www.zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?t=4207
Odpowiedz w tym wątku
Ocena:
0
Witam serdecznie mam 29 lat i ponad 3 lata temu dokładnie 2 miesiące po urodzeniu córci stwierdzono u mnie rzs . Czułam się fatalnie. Bolały i sztywniały mi palce, ręce oraz kolana. Najgorsze było dla mnie to że nie mogłam utrzymać na rękach córci, bo leciała mi z rąk. Chciało mi się tylko płakać. Lekarz skierował mnie na wyniki które wyszły fatalnie między innymi antyCCp >500 (norma do 5), a czynnik reumatoidalny >35 (norma do 14). Trafiłam do reumatologa pełna nadziei ze mi wreszcie pomoże. Przepisał mi kwas foliowy 15mg, Trexan 2,5mg (6 tabletek raz w tygodniu) i movalis przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Niestety leki zamiast pomagać tylko mnie ogłupiły, a ból wcale nie ustawał tylko narastał. Nie poddawałam sie tylko szukałam naturalnych metod, próbowała m różne zioła, aloesy dżemiki i nic. Az wreszcie przyjaciel moich rodziców zadzwonił do mojej mamy z czymś co mogło mi pomóc. zażywam to od ponad dwóch lat (nie chce robić reklamy wiec nie podaje nazwy) i już 2 miesiące od zaczęcia kuracji cud. Ból ustąpił a wyniki są o wiele lepsze anty ccp 200, czynnik rf 5,5!!! ob, hemoglobina i crp też są w normie. Odstawiam tabletki, postanowiłam zaufac temu niesamowitemu specyfikowi. I z całego serca go polecam. Wiem że nie jest to krótkotrwały efekt bo u mnie utrzymuje się już ponad 2 lata. Jeśli chcesz to napisz do mnie patrycjaszusz@o2.pl to powiem Ci więcej na jego temat. Ja sprawdziłam na sobie i efekty mnie po prostu zaskoczyły, na reszcie mogę być prawdziwą mamą, wróciłam do pracy i zaczęłam nawet studia podyplomowe co jeszcze 2,5 roku temu było nierealne. Pozdrawiam wszystkich serdecznie i dziękuje wszystkie serdeczne maile.
http://www.leczenie-rzs.pl/ strona dla chorych na rzs, gdzie można się dowiedzieć jakich leków używać, zapoznać się z najnowszymi badaniami, a co najważniejsze otrzymać wsparcie innych chorych.
Odpowiedz w tym wątku